Józef Tischner – Ksiądz, który stał się intelektualnym i duchowym przewodnikiem Polski

26 lutego 2020 Damian 0 Comments

Ksiądz Józef Tischner  to postać niezwykle charakterystyczna, obok której nie sposób przejść obojętnie. Obdarzony olbrzymią empatią, ale również poczuciem humoru, które to cechy powodowały, że wokół jego osoby gromadziły się tłumy.

Niezwykły dar do zjednywania sobie ludzi pozwolił Tischnerowi na dotarcie ze swoją nauką do wielu osób, a jego kazania po dziś dzień chwytają za serce oraz inspirują.

Józef Tischner – inspirujący publicysta i filozof

Urodzony 1931 roku w miejscowości Stary Sącz katolicki ksiądz, filozof, a także autor licznych publikacji stanowiących posłanie nadziei oraz inspiracji.

Kawaler Orderu Orła Białego, a także powszechnie uważany za kapelana “Solidarności”. W roku 1980 rozpoczął zakrojone na szerszą skalę działania publiczne. Jego publicystyka, początkowo publikowana w “Tygodniku Powszechnym”, a następnie wydana jako Etyka Solidarności poruszała tematy bieżące, w których Józef Tischner poddawał rozważaniu ich problematykę.

Poza nieocenionym wkładem w publicystykę był także filozofem stanowiącym w Polsce lat siedemdziesiątych postać, która tchnęła w jej życie intelektualne nowego ducha.

Z filozofią oraz światopoglądem, jakie Józef Tischner prezentował, zapoznać możemy się w jego książkach. Chociażby “Kot pilnujący myszy”, gdzie przedstawiane są rozważania księdza nad sytuacją polityczną, ale również poruszane są tematy socjologii.

Jedną z najpopularniejszych książek, które Tischner adresował do szerszego grona odbiorców, a jednocześnie stanowiącą pewne źródło wiedzy na temat filozofii jest “Historia po góralsku”.

Pełna humoru, którym obdarzony był autor, ale również stanowiąca epigraf góralskiej gwary lektura stanowi niezwykłą ucztę dla rozumu, a jednocześnie czyta się ją z wielką lekkością.

Ksiądz Tischner – publicysta, który przyciągał ludzi


Charakterystyczną dla Józefa Tischnera cechą była kontrowersyjność. Nie miał on żadnych oporów przed wygłaszaniem własnej opinii na daną sprawę, co skutkowało częstymi i żarliwymi dyskusjami, w których uczestniczył.

Niemniej jednak dla wielu osób był on posłańcem nadziei, wolności, ale przede wszystkim nauczycielem etyki i moralności. Józef Tischner to również prekursor mszy dla dzieci, podczas których nie ograniczał się jedynie do wygłaszania kazań do młodych wiernych. Stałym elementem mszy było wdawanie się w dyskusję z maluchami, co często prowadziło do zabawnych i chwytających za serce konwersacji.

Józef Tischner zmarł w Krakowie w czerwcu 2000 roku, jednak jego dziedzictwo literackie do dziś pozostaje chętnie wykorzystywane przez ludzi poszukujących inspiracji zarówno w życiu świeckim, jak i duchowym.

Coffee obraz autorstwa jcomp - www.freepik.com